Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSubregion dorzecza Bzury i Rawki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 12:15:08
łódzkie, bzura, rawka

Subregion dorzecza Bzury i Rawki, obejmujący Bolimowski Park Krajobrazowy oraz Łęczycę, Łowicz, Nieborów, Skierniewice i Rawę Mazowiecką.

Bzura jest lewym dopływem Wisły. Jej długość wynosi 166 km (na terenie województwa łódzkiego 110 km). Na obszarze dorzecza rzeki leży Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, a także Bolimowski Park Krajobrazowy, w którym atrakcją przyrodniczą są żerowiska bobrów, 1000 chronionych gatunków roślin naczyniowych oraz ponad 160 gatunków zwierząt.

Najciekawszymi miejscowościami subregionu są: Łowicz, Łęczyca, Tum, Nieborów i Arkadia, Oporów, Lipce Reymontowskie, Skierniewice i Rawa Mazowiecka.

W Łowiczu warty zwiedzenia jest m.in. Stary Rynek z Bramą Prymasowską oraz bazylika katedralna z mauzoleum 12 prymasów Polski. W Łęczycy zobaczyć można m.in. gotycki zamek, który w został wzniesiony ok. 1350 roku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Będąc w Łęczycy należy odwiedzić - położony nieopodal - Tum, w którym znajduje się kolegiata wzniesiona w latach 1141-61 uważana jest za największą i najlepiej zachowaną bazylikę romańską w Polsce.

Ciekawym miejscem turystycznym jest również Nieborów i Arkadia. Zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie jest jedną z najbardziej znanych polskich rezydencji magnackich. W 1774 r. stał się własnością Radziwiłłów. Na kompleks składają się: pałac, wozownia, manufaktura, oficyna, oranżeria oraz dwa parki: francuski i angielski. W Arkadii (6 km od Nieborowa) znajduje się założony w 1778 roku romantyczny park krajobrazowy.

Warte odwiedzenia są też: Oporów z niewielkim gotyckim zamkiem rycerskim stanowiącym, Skierniewice, gdzie wśród wielu zabytków miasta na szczególna uwagę zasługuje zabytkowy rynek miejski i zespół pałacowo-parkowy z pałacem arcybiskupów gnieźnieńskich otoczonym parkiem pałacowym oraz Rawa Mazowiecka z ruinami zamku książąt mazowieckich.