Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSubregion nadwarciański

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 12:16:35
łódzkie, warta, sieradz, uniejów

Subregion nadwarciański, obejmujący dorzecze Warty wraz ze Zbiornikiem Jeziorsko oraz ośrodkami turystycznymi: Wieluniem, Wieruszowem, Sieradzem, Uniejowem oraz dwoma parkami krajobrazowymi.

Warta to największy prawy dopływ Odry i czwarta pod względem długości (808 km) rzeka w Polsce (na terenie województwa łódzkiego wynosi 215 km). W dorzeczu rzeki znajdują się parki krajobrazowe: Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki, a także sztuczny Zbiornik Jeziorsko.

Załęczański Park Krajobrazowy – jeden z pierwszych parków w Polsce. Chroni wyjątkowy krajobraz jurajski z osobliwymi formami krasu i bogatą faunę i florę. Z kolei Jeziorsko to największy akwen województwa łódzkiego, który został utworzony poprzez spiętrzenie środkowego biegu Warty. Jego powierzchnia sięga 42 km kw. Płytkie wody, liczne wysepki i podtopione zarośla tworzą znakomite warunki dla gniazdujących tu ptaków (ok. 150 gatunków).

W dorzeczu Warty, w obrębie województwa łódzkiego leżą znane ośrodki turystyczne. Jednym z nich jest Wieluń – miasto, które zachowało średniowieczny, szachownicowy układ zabudowy. Warto zobaczyć tu gotycką Bramę Krakowską i XIX – wieczny ratusz, fragmenty murów miejskich z basztami, a także ruiny kolegiaty z XIV w. Według wielu historyków to na Wieluń spadły pierwsze bomby w II wojnie światowej.

W Sieradzu godny zobaczenia jest m.in. kościół farny z XIV w. wzniesiony w czasach króla Kazimierza Wielkiego i klasztor Dominikanów z 1300 r. Z kolei w Warcie znajduje się bernardyński klasztor i kościół, który został wzniesiony w latach 1479-82 w stylu gotyckim, a dzisiejszy, barokowy kształt i wystrój otrzymał w XVII i XVIII w. Cennym przykładem sztuki baroku jest ołtarz główny z figurą Matki Boskiej Wniebowziętej.

Ciekawymi miejscowościami subregionu są Uniejów i Bełchatów. W Uniejowie znajduje się m.in. zamek wzniesiony w połowie XIV w. na brzegu Warty. Jest też nowa atrakcja turystyczna - kompleks basenów wykorzystujących lecznicze wody termalne. Od kilku lat Uniejów jest uzdrowiskiem.

Z kolei w Bełchatowie jest kopalnia węgla brunatnego uznawana za największą i najnowocześniejszą w Europie. Niedaleko miasta jest Góra Kamieńsk – największa sztuczna góra w Polsce powstała w wyniku działalności kopalni w Bełchatowie, która oferuje trasę zjazdową o długości 760 m i szerokości 30-150 m służącą zjazdom saneczkowym w okresie letnim, zjazdom narciarskim oraz rowerowym.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pilothouse

The recognisable form of Pilothouse superstructures or cabins is always fully expressed. The cabi...
Polska - Kolonia Rybacka 2020-11-27 Dodał: Patryk Tyszko Statki i łodzie Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert