Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSubregion nadpiliczny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 12:19:49
łódzkie, pilica, piotrków trybunalski, opoczno

Subregion nadpiliczny, obejmujący obszar wzdłuż rzeki Pilicy i Zalewu Sulejowskiego wraz z ośrodkami: Piotrkowem Trybunalskim, Tomaszowem Mazowieckim, Opocznem, Radomskiem i trzema nadpilicznymi parkami krajobrazowymi.

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły o długości 319 km (w województwie łódzkim 150 km.), na którym utworzono sztuczny Zbiornik Sulejowski o powierzchni 24,50 ha i długości 15 km. Rzeka jest wyjątkowo malownicza i sprzyja przede wszystkim spływom kajakowym. Na trasie jej biegu znajdują się parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski.

Jednymi z ciekawszych miast subregionu są: Sulejów, gdzie znajduje się romańskie Opactwo Cystersów oraz Piotrków Trybunalski – kolebka polskiego parlamentaryzmu. Jedną z największych atrakcji miasta jest renesansowy zamek Zygmunta Starego, w którym obecnie znajduje się muzeum ze zbiorami regionalnymi. Ciekawą miejscowością ze względów turystycznych jest również Spała, którą odwiedzali m.in. rosyjscy carowie. W latach międzywojennych lubił tu przebywać prezydent Ignacy Mościcki. W Spale powstał też Centralny Ośrodek Sportu.

Wśród ciekawych miejsc wymienić należy także Przedbórz, gdzie w 1423 roku Władysław Jagiełło nadał ówczesnej wsi Lodzia prawa miejskie magdeburskie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Car seat covers, bootliners, trunk mats and car accessories

We offer a wide range of high quality products, such as: made to measure seat covers, boot liners...
Polska - Gałków Mały (wieś) 2021-08-03 Dodał: Justyna Bogdańska Turystyka, sport i rekreacja, Części i akcesoria samochodowe, Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

SportRebel Poznań - sklep hokejowy

Sklep sportowy SportRebel w Poznaniu prowadzi sprzedaż sprzętu hokejowego. W sklepie znajduje się...
Polska - Poznań 2021-07-29 Dodał: Janina Cukierska Sprzęt sportowy Zobacz ofertę

Dodatki do domu - nicehome.pl

Zapraszam do sklepu internetowego nicehome.pl, gdzie znajdziecie państwo dodatki do domu w różnyc...
Polska - WROCŁAW 2021-07-19 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert