Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSubregion nadpiliczny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 12:19:49
łódzkie, pilica, piotrków trybunalski, opoczno

Subregion nadpiliczny, obejmujący obszar wzdłuż rzeki Pilicy i Zalewu Sulejowskiego wraz z ośrodkami: Piotrkowem Trybunalskim, Tomaszowem Mazowieckim, Opocznem, Radomskiem i trzema nadpilicznymi parkami krajobrazowymi.

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły o długości 319 km (w województwie łódzkim 150 km.), na którym utworzono sztuczny Zbiornik Sulejowski o powierzchni 24,50 ha i długości 15 km. Rzeka jest wyjątkowo malownicza i sprzyja przede wszystkim spływom kajakowym. Na trasie jej biegu znajdują się parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski.

Jednymi z ciekawszych miast subregionu są: Sulejów, gdzie znajduje się romańskie Opactwo Cystersów oraz Piotrków Trybunalski – kolebka polskiego parlamentaryzmu. Jedną z największych atrakcji miasta jest renesansowy zamek Zygmunta Starego, w którym obecnie znajduje się muzeum ze zbiorami regionalnymi. Ciekawą miejscowością ze względów turystycznych jest również Spała, którą odwiedzali m.in. rosyjscy carowie. W latach międzywojennych lubił tu przebywać prezydent Ignacy Mościcki. W Spale powstał też Centralny Ośrodek Sportu.

Wśród ciekawych miejsc wymienić należy także Przedbórz, gdzie w 1423 roku Władysław Jagiełło nadał ówczesnej wsi Lodzia prawa miejskie magdeburskie.