Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŁódź i region łódzki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Niedźwiecka | 2017-09-04 13:20:09
łódzkie, ludność, łódź

Największą aglomeracją regionu jest Łódź. Tu w XIX wieku, w ciągu kilkunastu lat, przemysłowcy z całej Europy stworzyli znaczący ośrodek przemysłu włókienniczego.

 

 
Centrum Handlowo Rozrywkowe powstałe w zrewitalizowanych budynkach fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, PAP/Grzegorz Michałowski
 

 

Z małego miasteczka, liczącego w 1820 roku ok. 800 mieszkańców stało się, w przededniu wybuchu I wojny światowej, drugą co do wielkości aglomeracją w Polsce liczącą 477 tys. osób.

Dzisiejsza Łódź to liczący się ośrodek akademicki, rozwijające się centrum gospodarcze, miejsce rozwoju nowych technologii, siedziba nowoczesnych instytucji finansowych, a także regionalne centrum kultury i sztuki.

Miasto ma dogodne połączenia komunikacyjne oraz jedną z największych w Europie Centralnej stację kontenerową Łódź-Olechów obsługującą, m.in. połączenie Łódź-Chengdu w zachodnich Chinach, w prowincji Syczuan. Jest też Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. Na terenie miasta odbywa się rokrocznie wiele imprez targowo-wystawienniczych.

Kręgosłupem Łodzi jest ul. Piotrkowska powstała w miejsce traktu do Piotrkowa Trybunalskiego, stanowiącego w XIX wieku oś rozwoju miasta.

 

Kultura
 

Łódź nazywana jest także stolicą polskiej secesji. To miasto czterech kultur: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej.

O obecności Żydów świadczy utworzona w 1892 r. nekropolia (dzisiaj największa w Europie), na terenie której pochowanych jest ok. 230 tysięcy osób. Jednym z najbardziej znanych obiektów, związanych z obecnością Rosjan na terenie miasta, jest prawosławna cerkiew katedralna pw. Aleksandra Newskiego.

Łódź, ulica Piotrkowska podczas Fetiwalu Światła Light Move Festiwal

 

Muzeum Sztuki w Łodzi

W Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się licząca się w świecie kolekcja sztuki nowoczesnej obejmująca prace awangardy europejskiej końca XX w. oraz jeden z nielicznych w Europie zbiór dzieł prezentujący tendencje w sztuce po II wojnie światowej. Są tu m.in., prace Marca Chagalla, Maxa Ernsta, Paula Klee, Fernanda Legera, Jankiela Adlera, Kurta Schwittersa, Josepha Beuysa, Stanisława I. Witkiewicza, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Katarzyny Kobro, Magdaleny Abakanowicz, Władysława Strzemińskiego czy też Henryka Starzewskiego.

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Z kolei łódzkie Centralne Muzeum Włókiennictwa posiada największą w Polsce i na świecie kolekcję tkaniny artystycznej. Ważną rolę w obrazie kulturalnym regonu odgrywają trzy artystyczne uczelnie: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych oraz znana w całym świecie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, z którą byli i są związani, m.in., Andrzej Wajda, Wojciech Has, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Witold Sobociński.

 

 

Edukacja

Stolica regionu to ważny ośrodek akademicki. W Łodzi ma siedzibę 6 państwowych uczelni: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strze­mińskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Ta ostatnia to szkoła z tradycjami, jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie, która kształci reżyserów, operatorów, twórców animacji, montażystów, produ­centów, scenarzystów, fotografików i aktorów. W Łodzi jest aż 21 prywatnych uczelni. W stolicy regionu studiuje ponad 100 tys. osób. Na rynek pracy trafia z nich 20 tys. wysoko wykwalifikowanych absolwentów rocznie.

Edukacja w Łódzkiem to również ośrodki międzynarodowej współpracy naukowej: Alliance Francaise, British Counsil, Katedra Badań Niemcoznawczych, Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów, Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego. Poza uczelniami w regionie ulokowane są ważne ośrodki badawcze B+R, w tym przedsta­wicielstwa Polskiej Akademii Nauk: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Instytut Biologii Medycznej PAN, Centrum Biologii Medycznej i Mikrobiologii PAN. W Łodzi istnieje szkoła przeznaczona dla dzieci i młodzieży międzynarodowej British International School of the University of Łódź prowadząca działalność edukacyjną w ję­zyku angielskim, zgodnie z English National Curriculum. Program nauczania obejmuje wszystkie etapy edukacji angielskiej dla dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 18 lat.

Planetarium w EC1

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Usługi transportowe i logistyczne

Lubuskie Centrum Logistyczne z Zielonej Góry świadczy usługi transportowe na terenie całej Unii E...
Polska - Zielona Góra 2020-06-04 Dodał: Centrum Logistyczne Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert