Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŁódzkie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Niedźwiecka | 2017-09-04 14:16:40
łódzkie, ludność, łódź

Region łódzki znajduje się na pograniczu trzech historycznych krain - Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski.

Budowa Nowego Centrum Łodzi w 2014 r. - polewej Nowy Dworzec Łódź Fabryczna, po prawej rewitalizowana dawna zabytkowa elektrociepłownia EC1, PAP/Grzegorz Michałowski

 

  • powierzchnia: 18.219 km kw.
  • liczba ludności: 2,5 mln osób
  • gęstość zaludnienia: 140 osób/km kw.
  • aktywni zawodowo: 1,6 mln osób
  • stopa bezrobocia: 13,7 proc. (2013 r.)
  • 24 powiaty
  • miasta na prawach powiatu: 3 (Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice)
  • liczba gmin: 177
  • Produkt Regionalny Brutto (2012): ok. 86 mld zł
  • przeciętne wynagrodzenie brutto (2013): 3.430,76 zł

 

Dziś Łódzkie zajmuje dziewiątą pozycję w kraju pod względem wielkości (ponad 18,2 tys. km kw.) i szóstą z powodu liczby ludności (2,5 mln osób). Ponad 64 proc. mieszkańców regionu żyje w miastach.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

 

Położenie geograficzne jest niewątpliwym atutem województwa. W Łódzkiem, w miejscowości Piątek w powiecie łęczyckim znajduje się bowiem geometryczny środek Polski.

Plusem województwa jest też komunikacja, bo tu właśnie przecinają się główne korytarze transportowe Wschód-Zachód (m.in. autostrada A2) i Południe-Północ (m.in. autostrada A1). Z Łodzi do np. Berlina jest 473 km, do Pragi - 485 km, do Wiednia – 626 km, a do Lwowa – 470 km.

Region stawia też na transport kolejowy, w stolicy regionu wkrótce powstanie nowoczesny multimodalny dworzec Łódź Fabryczna. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2015 roku, a jej koszt ma wynieść 1,75 mld zł brutto, z czego ponad 400 mln zł to część miejska, na którą Łódź otrzymać ma ponad 260 mln zł dotacji z UE.

Warto zaznaczyć, że w 2014 roku uruchomiono bezpośrednie, kolejowe połączenie cargo Łódź-Olechów–Chengdu w prowincji Syczuan w Chinach. Trwa m.in. rozbudowa kolejowego węzła Zduńska Wola Karsznice. Obsługę regionu zapewnia też Port Lotniczy im. Władysława Reymonta.

Strukturę administracyjną województwa tworzą 24 powiaty, w tym trzy miasta na prawach powiatu (Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice) oraz 177 gmin.

 

Młodzi zdolni

 

Łódzkie jest też ważnym ośrodkiem akademickim. Co roku studiuje tu ponad 100 tys. osób, na 27 uczelniach, m.in. Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Medycznym, Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Do najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowych należą m.in.: Centrum Badań Molekularnych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Medycyny Pracy, Instytut Technicznych Wyrobów Włókienniczych Moratex.

Łódzkie ma też znaczące zaplecze medyczne: Uniwersytet Medyczny, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Instytut Medycyny Pracy czy Łódzki Park Naukowo-Technologiczny, który posiada BioNanoPark.

 

Znani i uznani

 

Z regionem pochodzi wielu pisarzy, poetów i literatów. Laureat literackiej nagrody Nobla Władysław Reymont urodził się w Kobielach Wielkich niedaleko Radomska. Jego dalsze życie związane było m.in. z podłódzkim Tuszynem, gdzie przeprowadził się z rodziną, Lipcami koło Skierniewic (obecnie Lipcami Reymontowskimi) gdzie zamieszkał i rozpoczął pracę na kolei a także Łodzią, w której pisał "Ziemię obiecaną".

Z Łodzi pochodzą m.in. światowej sławy pianista Artur Rubinstein, kurier Podziemnego Państwa Polskiego Jan Karski, kompozytor Aleksander Tansman. W Sieradzu urodził się Antoni Cierplikowski znany bardziej pod pseudonimem Antonine - słynny fryzjer, który ponad 100 lat temu wylansował styl "chłopczycy".

W Łodzi urodził się też znakomity m.in. poeta, tłumacz, autor bajek dla dzieci, tekstów piosenek Julian Tuwim. Z Radomskiem i okolicą przez wiele lat związani byli bracia Różewiczowie: pisarze Janusz i Tadeusz oraz reżyser i scenarzysta filmowy Stanisław. W okolicach Rawy Mazowieckiej urodził się ok. 1636 roku Jan Chryzostom Pasek, a w Kutnie pisarz Szalom Asz, który tworzył głównie w jidisz. W Wolborzu przyszedł na świat polski twórca i pisarz polityczny okresu renesansu Andrzej Frycz Modrzewski, a w Przygłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego Seweryna Szmaglewska - pisarka, prozaik i autorka literatury dziecięcej.

Z ziemią łódzką związani byli też m.in.: Maria Konopnicka, Janina Porazińska, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Henryk Sienkiewicz, Jan Izydor Sztaudynger a także jeden z najwybitniejszych rosyjskich poetów - Nikołaj Gumilow.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Usługi transportowe i logistyczne

Lubuskie Centrum Logistyczne z Zielonej Góry świadczy usługi transportowe na terenie całej Unii E...
Polska - Zielona Góra 2020-06-04 Dodał: Centrum Logistyczne Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert