Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMarka regionalna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-24 12:25:24
łódzkie, marka regionalna, firmy

Województwo łódzkie od 2013 roku wdraża założenia nowej marki regionalnej "Łódzkie promuje" i rozpoczęło sygnowanie swoich "produktów" tą właśnie marką i jej logiem.

Przyznaje certyfikaty "Łódzkie promuje" firmom, instytucjom, organizacjom i osobom, które w swojej innowacyjnej działalności promują region łódzki.

Zarówno władze, jak i społeczeństwo zaczynają rozumieć, że silna marka kraju lub regionu oznacza realne korzyści dla jego mieszkańców. Oprócz większego prestiżu i rozpoznawalności ze znaną marką regionu wiążą się przychody zarówno od turystów, jak i inwestorów. Coraz bardziej zadomawia się nowy trend - konsumenci zaczynają wybierać marki regionalne, nawet jeśli mogliby zagraniczne. "Można pokusić się o sformułowanie, że jesteśmy dumni z naszych marek" - powiedział PAP dyrektor departamentu promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego Maciej Łaski.

Województwo łódzkie także ma aspiracje do sygnowania produktów swoją marką regionalną. Od 2013 r. samorząd województwa wdraża założenia nowej marki "Łódzkie promuje" i przyznaje certyfikaty firmom, instytucjom, organizacjom, osobom, które w swojej innowacyjnej i kreatywnej działalności promują region łódzkie na arenie krajowej oraz międzynarodowej.

Certyfikaty umożliwiają takim podmiotom posługiwanie się logo "Łódzkie promuje”, czyli swego rodzaju lokalnym znakiem jakości, który wzmacnia związek ich produktów i usług z województwem łódzkim. Dzięki certyfikatom województwo łódzkie zyskuje natomiast ambasadorów swojej marki, kształtuje relacje w zakresie budowania tożsamości regionalnej i kreowania silnej marki Łódzkie.

Logo ma być znakiem jakości, który chcielibyśmy żeby zamieszczali na swoich materiałach promocyjnych, etykietach, opakowaniach. W tej chwili nieliczni już zaczynają je używać. Większość wykorzystuje je obecnie tylko na swoich stronach internetowych. To jest dopiero początkowy proces i pozostawiamy jednak im dowolność jak będą to robić" - wyjaśnił szef promocji łódzkiego samorządu.

Istotnym fragmentem wdrażania strategii marki województwa łódzkiego, jest przyznawanie podmiotom trzecim prawa posługiwania się elementami tej marki. Silna marka regionalna to również przepustka do globalnego handlu. Kiedy mówi się o marce regionalnej to w przypadku nadawania znaków towarów produktom czy firmom promującym region nieodłącznym jej składnikiem jest logo i hasło promocyjne.

Służy to jej rozpropagowaniu, a w rezultacie – rozszerzeniu pola oddziaływania w województwie, regionie, kraju i na świecie. Buduje to również więź między wojewódzką wspólnotą samorządową a jej mieszkańcami i podmiotami działającymi na tym terenie. Korzystający z elementów marki będzie się z nią utożsamiał, marka stanie się także elementem jego wizerunku" - wyjaśnił Łaski.

Kierunkiem strategicznym marki "Łódzkie promuje" jest myślenie projektowe ("design thinking"), które określa się jako sposób rozwiązywania problemów w różnych dziedzinach i sferach życia przez używanie narzędzi projektowych i metodologii pracy projektanta. Wśród przykładów "produktów" ilustrujących wizję marki „Łódzkie promuje” oraz ideę myślenia projektowego wymienić można m.in. Open Hair Festival, Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski", multimedialną ekspozycję muzealną PGE Giganty Mocy, Górę Kamieńsk, Termy Uniejów, aplikację zakupową Listownic, innowacyjną kamizelkę ochronną.

Każdy z tych projektów i produktów buduje przewagę konkurencyjną marki województwa łódzkiego poprzez odniesienie do metody myślenia projektowego. To co robimy to początek drogi. Budowanie marki to długi i kosztowny proces, który zapoczątkowaliśmy. Łódzkie ma jednak bardzo dużo dobrych produktów, w dobrej jakości i cenie. W wielu obszarach te produkty są coraz bardziej innowacyjne" - zaznaczył Łaski.

Od 2014 roku województwo łódzkie przyznaje certyfikaty "Łódzkie promuje" firmom, instytucjom, organizacjom, osobom, które w swojej innowacyjnej i kreatywnej działalności promują region łódzkie na arenie krajowej i międzynarodowej.

Marką regionalną, będącą przykładem myślenia projektowego, która zaistniała w świadomości konsumentów i nie tylko w regionie łódzkim są Termy Uniejów - pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce i jedyne - jak dotąd - uzdrowisko w województwie łódzkim. Termy przyciągają już turystów też m.in. z Mazowsza i Wielkopolski.

Uniejów to przykład budowania marki od podstaw. Z gminy rolniczej stał się gminą turystyczną. Sława basenów termalnych odwiedzanych przez kilkaset osób dziennie oraz kompleksu saun wzbogacona została o inne turystyczne obiekty. Obok Kasztelu Rycerskiego – podziwianego w drodze do basenów – nieodłącznym punktem turystycznych wypraw jest Zagroda Młynarska z bazą noclegową, z pięcioma zabytkowymi obiektami przeniesionymi z różnych punktów województwa. Gmina, chwali się i sygnuje swoje materiały informacyjne logotypem "Łódzkie promuje". Przy wjeździe do miasta można również spotkać tablice informujące, że Uniejów promuje Łódzkie.

Marką regionalną ale wychodzącą poza region jest siatkarska drużyna PGE Skra Bełchatów; promuje ona też region na arenie międzynarodowej. Zdaniem samorządowców, dzięki swojej dotychczasowej działalności i osiąganym wynikom klub może stać się w regionie siłą napędową rozwoju ruchu turystycznego i edukacyjnego związanego ze sportem, który został zapisany jako jeden z celów strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego. Dzięki współpracy znak markowy "Łódzkie promuje" można zobaczyć na spodenkach siatkarzy jak również na boisku, na którym rozgrywane są zawody.
Obecnie sport staje się potężnym "przemysłem" jak i wiodącą działalnością kulturalną. Działania podejmowane przez PGE Skra Bełchatów wzmacniają postrzeganie województwa łódzkiego jako propagatorów i edukatorów sportu w kraju oraz poza jego granicami.

Ale nie tylko produkty mogą być marką regionalną. Do miana takiej pretendują bardzo często postacie - nawet legendarne - związane z danym miejscem czy gminą. I tak miasto Łęczyca podjęło wiele działań zmierzających do budowy i dynamicznego rozwoju marki regionalnej jaką ma być postać Diabła-Szlachcica Boruty. Dzięki temu miasto chce zafunkcjonować w świadomości mieszkańców Polski.

Boruta wywodzi się z dawnych, przedchrześcijańskich demonów leśnych, a imię swe bierze od boru. Do dziś jest najbardziej znanym diabłem polskim, ale imię jego kojarzone jest zawsze z Łęczycą. Jego postać wpisała się na stałe do historii województwa łódzkiego oraz Polski.

Inne marki regionalne, które dzięki swojej działalności i rozpoznawalności promują region to m.in. Mleko Łowickie, czy producenci ceramiki: Ceramika Opoczno i Ceramika Paradyż. Do tego grona można zaliczyć też firmy z branży odzieżowej jak choćby producentów rajstop: Gatta czy Adrian. To firmy o ugruntowanej już pozycji nie tylko w regionie ale w całym kraju.

Interesującym przykładem budowania marek regionalnych jest wspieranie produktów żywnościowych pochodzących z regionu. Województwo łódzkie od lat stawia na kreowanie marki poprzez promocję tradycyjnych smaków regionu. Co roku odbywa się wojewódzki konkurs produktów tradycyjnych "Tygiel smaków", którego celem jest promocja produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami na terenie województwa łódzkiego, stanowiących element dziedzictwa kulinarnego regionu. Rokrocznie wyłaniana jest grupa najlepszych produktów, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym, wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych.

Wśród laureatów są producenci wędlin, piw, jak również przetworów owocowo-warzywnych, które mogą posługiwać się znakiem jakości "Tygiel smaku" i mogą ją wykorzystać w swoich materiałach informacyjnych, czy też na etykietach do promocji swojego produktu. Konkurs ma za zadanie wzmocnienie pozycji rynkowej tych produktów, wzbudzenie większego zainteresowania wśród potencjalnych konsumentów, a w rezultacie doprowadzenie do powstania rynku produktów wysokiej jakości. Jest to wyróżnienie, które również uprawnia do posługiwania się logiem "Łódzkie promuje".

Produkty o największej sile marketingowej są wykorzystywane też przez województwo łódzkie w kampaniach reklamowych. Tak było również w tym roku. Góra Kamieńsk, Giganty Mocy Bełchatów, Festiwal Kolory Polski, czy też Teatr Jaracza można było zobaczyć w spotach reklamowych województwa.

Jednym z ciekawszych sposobów wdrażania marki jest konkurs "Łódzkie ma pomysł". Wzorując się na już powstałych w województwie innowacyjnych i pionierskich rozwiązaniach, dzięki którym życie człowieka jest lepsze i przyjemniejsze, każdy z mieszkańców opierając się o metodę "design thinking" może samodzielnie zgłaszać swoje koncepcje na kreatywne rozwiązywanie problemów w otaczającym go życiu i pokazać, że Łódzkie ma pomysł.

Zwycięski projekt – gra planszowa o województwie łódzkim „Łódzkie Odkryj!” – otrzymał 50 tys. zł, które wydatkowane zostaną na opracowanie prototypu i egzemplarzy próbnych gry.

Według Łaskiego analiza działań planowanych i podejmowanych przez samorządy regionalne na rzecz budowy ich marek pozwala stwierdzić, że dotyczą one obecnie przede wszystkim działań promocyjnych i związanych z kreowaniem wizerunku marki wśród docelowych rynków – głównie zewnętrznych.

"To jednak początki procesu budowy marek regionalnych, które jednak, miejmy nadzieję, zostaną uzupełnione o działania pozwalające zbudować trwałą przewagę konkurencyjną poszczególnym regionom" - dodał Łaski.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert