Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZiemia obiecana

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Joanna Niedźwiecka | 2017-07-20 12:18:12
łódzkie, gospodarka, handel, pkb

Prawie jedna trzecia wszystkich firm zajmuje się w Łódzkiem handlem, około 16 proc. to przedsiębiorstwa przemysłowe, a kolejne 10 proc. - z sektora nieruchomości.

Gospodarka

Na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje około 240 tysięcy podmiotów gospodar­czych, głównie małych i średnich. Firmy te mogą być potencjalnymi kontrahentami i part­nerami (jako poddostawcy części i akcesoriów) dla zagranicznych inwestorów w zakresie współpracy handlowej i inwestycyjnej.

Ponad 97% spośród wszystkich podmiotów to firmy prywatne. Liczba spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego wynosi ok.1900.

Województwo łódzkie ma silną i ciągle rozrastającą się o nowe gałęzie gospodarkę. Jest tradycyjnie mocne w przemyśle lekkim, a także w takich branżach, jak: AGD, produkcja materiałów budowlanych, przetwórstwo rolno-spożywcze.

Szczególnie dobrze rozwinięta jest na terenie woj. łódzkiego branża ceramiczno-budowlana. W Łódzkiem wydobywane są bowiem m.in. glinki kaolinowe, gips, wapń, margiel, żwir, iły, wody termalne, piasek kwarcowy (szklany) i formierski, trawertyn.

Ponad połowa krajowej produkcji wyrobów ceramicznych i materiałów budowlanych (płytek ceramicznych, terakoty, zapraw i klejów budowlanych, szkła) pochodzi od takich producentów, jak m.in.: Grupa Atlas, Grupa Paradyż, Opoczno, Tubądzin, Euroglas. W Działoszynie, na południu województwa, w pobliżu Cementowni Warta SA, wydobywa się trawertyn, który należy do cenionych budowlanych materiałów wykończeniowych.

 

Kolejną branżą jest energetyka, której ważnym ośrodkiem jest Bełchatów.

Elektrownia Bełchatów i kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego to jeden z największych w kraju kompleksów energetycznych, PAP/Grzegorz Michałowski
 

Duże znaczenie w gospodarce regionu ma wydobycie węgla brunatnego i produkcja energii elektrycznej. Od ponad 30 lat działa kopalnia węgla brunatnego Bełchatów, która jest liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego. Na stronie internetowej kopalni podano, że wydobywa rocznie blisko 42 mln ton węgla, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca. Eksploatuje złoże węgla brunatnego o zasobach szacowanych na ponad 1 mld ton. Właściciel kopalni PGE GiEK chce wydobywać też węgiel brunatny z nowego złoża Złoczew w pobliżu Bełchatowa, gdzie można wydobyć 0,5 mld ton paliwa.

Strategicznym odbiorcą węgla jest pobliska Elektrownia Bełchatów, która jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi około 19 proc. mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie 27-28 TWh, stanowi około 20 proc. produkcji krajowej.
 

Łódź jest jednym z najważniejszych polskich ośrodków zewnętrznego wsparcia biznesu. Jak wynika z raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2014", w stolicy regionu firmy BPO i SSC zatrudniają już prawie 11 tys. osób, to jest 8% ogółu pracowników.

 

Następną kluczową branżą dla regionu jest logistyka, co nie może zaskakiwać biorąc pod uwagę strategiczne położenie regionu. Największym centrum logistycznym w regionie jest Stryków, między innymi ze względu na to, iż leży tuż przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2. Powstały tam następujące parki logistyczne: Business Park, Segro Logistic Park Stryków, Tulipan Park Stryków, Panattoni Park Stryków oraz siedziby firm z tej branży.

Drugim miej­scem o znaczeniu logistycznym jest Piotrków Trybunalski. Również tutaj znajdują się parki logistyczne. Są to: Logistic City Piotrków Distribution Center, P3 Park Piotrków, Centrum Logistyczne Kaufland, Regionalne Centrum Dystrybucji IKEA, Prologis Park Piotrków.

 

 

Największy wkład w wypracowaniu PKB ma sektor usług, przemysł i rolnictwo. W tych branżach w sierpniu 2014 roku działało 238.800 firm, z czego ponad 97 proc. prywatnych. Spółek handlowych z udziałem kapitału zagranicznego było ok. 1.800. Na opublikowanej w 2014 roku Liście 500 największych przedsiębiorstw w Polsce znalazło się 18 z woj. łódzkiego.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie wynosiła na koniec sierpnia 2014 r. 12,4 proc., co było wartością jedynie nieznacznie przewyższającą średnią krajową, która kształtowała się na poziomie 11,7 proc.

W regionie rozwijają się energetyka, budownictwo, przemysł meblowy, rolno-spożywczy, farmaceutyczny, logistyka, outsourcing. Potencjał stanowią również branże informatyczna, telekomunikacyjna, AGD, a także rolnictwo i turystyka. Do jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w regionie należy biotechnologia, wspierana poprzez realizację projektów badawczo-rozwojowych, wykształcone kadry.

W regionie nadal ważną rolę odgrywa przemysł lekki. Dziś nastawiony na produkcję wysokiej jakości, unikatowej odzieży, okryć i ubiorów, tkanin bawełnianych, wełnianych, syntetycznych, wyrobów pończoszniczych, tkanin ręcznikowych i welwetu czy też bielizny osobistej.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

W Łódzkiem obecne jest też przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja konserw warzywnych, mięsnych, koncentratów, soków i napojów. W rolnictwie pracuje 19,4 proc. ogółu zatrudnionych w Łódzkiem. Użytki rolne stanowią tu ponad 48 proc. powierzchni, ale udział rolnictwa w tworzeniu Produktu Regionalnego Brutto to niewiele ponad 5 proc. Główne uprawy to pszenica, żyto, buraki cukrowe, ziemniaki. W północnych powiatach; kutnowskim, łowickim i łęczyckim dominuje sadownictwo i uprawa warzyw.

 

 

W województwie znajduje się - uznawana za jedną z najlepszych - Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zajmuje ona obecnie w sumie 1302 ha i składa się z 45 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Przez 17 lat istnienia wydała ponad 275 zezwoleń na działalność, a firmy zrealizowały lub zapowiedziały inwestycje o wartości ponad 11,5 mld zł. Powstało lub ma powstać dzięki nim ponad 30 tys. miejsc pracy. Najsilniejsze branże w strefie to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, IT oraz motoryzacyjna. Na terenie strefy działają m.in.: ABB, BSH Bosch und Siemens Hausgeräte, Gillette Poland, Procter & Gamble.