Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki lokalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-30 14:44:21
łódzkie, prawo, podatki, gmina

Gminy w interesie swoich mieszkańców mają prawo do ustalania podatków lokalnych.

W Łodzi mieszkańcy gospodarstw domowych za metr sześcienny wody płacą 3,95 zł, zaś pozostałe grupy odbiorców – 4,59. Odbiór ścieków kosztuje odpowiednio 3,93 i 7,01 zł. Za metr sześcienny wody najwięcej płaci się w Warszawie – 6,93 zł, najmniej w Opolu – 3,13. Odbiór ścieków najdroższy jest w Katowicach – 8,07 zł za metr sześcienny, najtańszy w Białymstoku – tylko 3,18 zł.

Za odpady płaci się zależnie od pojemności pojemnika, za każdorazowe jego opróżnienie. Za zebrane w sposób selektywny w zbiorniku 0,06 metra sześciennego – 3,30 zł, zaś kontener o pojemności 34 metry sześcienne – 1 310,00 zł. W przypadku braku segregacji ceny wynoszą odpowiednio 7,28 i 2892,00 zł. Ceny zagospodarowania odpadów w poszczególnych miastach wojewódzkich są bardzo zróżnicowane. Średnio na osobę najwięcej za odbiór odpadów segregowanych zapłacić trzeba w Szczecinie – 50,00 zł, gdzie opłata pobierana jest od gospodarstwa domowego. Tu też najwięcej wynosi opłata za śmieci niesegregowane – 80,00 zł za gospodarstwo. Najmniej, bo 8,00 zł za osobę kosztuje odbiór odpadów segregowanych w Zielonej Górze, a niesegregowanych – 12,00 zł, w Kielcach.

Podatek od nieruchomości wynosi 0,88 zł za metr kw. gruntu zajmowanego na prowadzenie działalności gospodarczej, bez względu na sposób jego zakwalifikowania w ewidencji. Za budynek mieszkalny płaci się 0,73 zł za metr kw., zaś zajmowany na prowadzenie działalności gospodarczej – 22,82 zł. Najniższy podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w miastach wojewódzkich to 0,27 zł za metr kw. w Krakowie – przy działaniach związanych ze sportem i rekreacją. Najwyższy, 0,90 zł - w Poznaniu. Również podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą jest najwyższy w Poznaniu – odpowiednio 0,75 i 23,13 zł od metra kw. Najmniej za budynek mieszkalny płaci się w Zielonej Górze – 0,42 zł, a pod działalność gospodarczą w Olsztynie – 14,00 zł za metr kw. przy prowadzeniu działalności hotelarskiej.

Podatek od środków transportu kształtuje się w zakresie od 700,00 zł za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 ton do 3 097,68 zł za ciągnik siodłowy i balastowy o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej, niż 12 ton, o trzech i więcej osiach. Najniższy podatek od środków transportu, wynoszący 327,00 zł płaci się w Warszawie za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony o napędzie hybrydowym albo elektrycznym. Najwięcej, bo 3 133,00 zł zapłacić trzeba w Olsztynie za samochód ciężarowy o więcej, niż czterech osiach i masie powyżej 29 ton.

Z opłaty targowej zwolniona jest sprzedaż podczas festynów i jarmarków okolicznościowych, trwających nie dłużej, niż 14 dni, imprez, na które nie są sprzedawane bilety wstępu, o charakterze charytatywnym, promującym miasto lub związanych z kulturą. Nie płaci się także za handel na kiermaszach świątecznych na stoiskach z choinkami, ozdobami świątecznymi oraz rybami. Poza wymienionymi okolicznościami opłaty wynoszą od 0,10 zł za metr kw. zajętej powierzchni na miejskim „Pchlim Targu” i stanowią tym samym najniższe w kraju. Najwięcej bo 46,00 zł zapłacić trzeba w Łodzi za sprzedaż produktów gastronomicznych z autobusu na „Autogiełdzie”. Najdroższej w kraju jest w Szczecinie, gdzie za handel w strefie śródmiejskiej dziennie trzeba zapłacić 500,00 zł i w Warszawie, gdzie tyle samo kosztuje sprzedaż choinek ciętych, sztucznych i w donicach w strefie I a.

W większości miast wojewódzkich nie pobiera się opłat za psa. Wyjątkami są Szczecin, gdzie opłata wynosi 50,00 zł rocznie i Kielce – 45,00 zł. W Łodzi opłaty za psa nie przewidziano.

 

Źródło:

www.bip.gov.pl

www.bip.uml.lodz.pl

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert